• Homepage
  • Lupte greco-romane
  • Atletism

SĂRITURI ÎN APĂ: Nota 10 pentru gazde

Campionatul Naţional de Sărituri în apă onorat de 40 de sportivi de la 8 cluburi s-a încheiat cu 10 medalii pentru sportivii băcăuani. Săritorii antrenaţi de Mihaela Neagu şi Adrian Gavriliu au cucerit 2 medalii de argint şi nu mai puţin de 8 medalii de bronz, plus doua clasări pe locul IV şi V, care aduc puncte grupării băcăuane.

Cosmin Hongu şi Alin Ronţu s-au remarcat la Sincron 3 metri Seniori, unde au luat medalia de argint. Din păcate, Alin nu a s-a înscris la Platformă – proba sa preferată, din cauza accidentului suferit anul trecut în timpul antrenamentului. Recuperat cu succes după intervenţia chirurgicală la umăr, sportivul antrenat de Adrian Gavriliu a evoluat foarte bine, cucerind şi bronzul la 3 metri – Seniori. Ruxandra Munteanu a punctat de şapte ori. Eleva Mihaelei Neagu a cucerit şase medalii de bronz şi s-a clasat a patra la Sincron 3 m Seniori. Constantin Popovici (Steaua Bucureşti) şi Cătălin Cozma (CSM Bacău) au reintrat în circuitul competiţional, ridicând stacheta întrecerii care şi aşa era dificilă. Săritorii de la Sport Club Municipal îşi continuă pregătirea pentru următorul obiectiv, Naţionalele din noiembrie.