• Box
  • Lupte greco-romane
  • Gimnastica
  • Istoric club
  • Homepage
  • Atletism

Sport Club Municipal Bacau reprezinta Romania la Jocurile Europene de la Baku

romania-va-fi-reprezentata-de-147-de-sportivi-la-jocurile-europene-de-la-baku-componenta-delegatiei-309092

La Jocurile Europene de la Baku, echipa Olimpică a României are avea în componenţă 147 de sportivi, din care patru sunt de la Sport Club Municipal Bacau. Mirel Jitaru, Alexandru Machedon, Irinel Olaru, pugilisti aflati sub comanda lui Relu Auras, si Alin Rontu, de la sarituri in apa, antrenat de Adrian Gavriliu.

Echipa olimpică a României care va participa la Jocurile Europene găzduite în premieră de Baku, în perioada 12-28 iunie, a fost prezentată oficial, luni, la sediul Comitetului Olimpic și Sportiv Român.

La prima ediție a jocurilor se vor atribui 253 de medalii, în 12 sporturi obține calificarea pentru Jocurile Olimpice din 2016. Jocurile au două mascote, o gazelă și o rodie, iar întrecerile vor avea loc în 18 locații diferite.

România va fi reprezentată de 147 de sportivi la Jocurile Europene de la Baku, 83 de băieți și 64 de fete, care se vor întrece la 22 de sporturi și discipline sportive. 

Lotul complet al Romaniei:

Romania va fi reprezentata de 147 de sportivi la Baku

 

Comitetul Executiv al Comitetului Olimpic si Sportiv Roman (COSR) a aprobat componenta delegatiei Romaniei care va participa la Jocurile Europene gazduite de Baku, capitala Azerbaidjan, in perioada 12-28 iunie a.c.. Echipa Olimpica va avea in componenta147 de sportivi (83 de baieti si 64 de fete) care se vor intrece la 22 de sporturi si discipline sportive:

  1. Gimnastica aerobica – sase sportivi (patru baieti si doua fete): Dacian Barna, Gabriel Bocser, Lucian Stefan Savulescu, Bianca Gorgovan, Lavinia Ioana Panaete, Dorin Marian Brotei;
  2. Tir cu arcul - doi sportivi (un baiat si o fata): Daniel Ciornei, Simona Bancila;
  3. Baschet 3×3 – opt sportivi (patru fete si patru baieti): Cristian Craciun, Bogdan Popescu, Angel-Francisco Santana-Castillo, Catalin Vlaicu, Andra Haas, Gabriela Marginean, Anca Sipos, Sonia Ursu;
  4. Badminton – o sportiva:  Sonia Olariu;
  5. Box – 10 sportivi (sase baieti si patru fete): Nicolae Razvan Andreiana (56 kg), Daniel Emanuel Costea ( +91 kg), Ionut Mirel Jitaru ( 91 kg), Alexandru Machedon (81 kg), Daniel Florentin Niculescu ( 64 kg),Constantin Irinel Olaru (69 kg), Ioana Lavinia Mera (60 kg), Melinda Stefania Pantis (51 kg), Ana Roxana Patrascu (75 kg), Simona Lenuta Sitar (64 kg);
  6. Kaiac – canoe – 13 sportivi (opt baieti si cinci fete): Nicolae Daniel Burciu ( K1 – 200 m), Valentin Cameneschi ( K1 – 1000 m ), Leonid Valentin Carp (C1 – 1000 m ), Dan Cristian Costea, Petrus Ionel Gavrila, Constantin Mironescu (K4 -1000 m), Liviu Dumitrescu-Lazar, Victor Mihalachi (C2 -1000 m),Roxana Petronela Borha, Irina Lauric, Elena Meroniac, Iuliana Andreea Taran ( K4 – 500 m), Florentina Caminescu ( K1 -5000 m);
  7. Ciclism –  sase sportivi (cinci baieti si o fata): Lucian Logigan (mountain bike – cross-country), Daniel Crista, Eduard Michael Grosu, Andrei Nechita, Lars Pria, Ana Maria Covrig (sosea);
  8. Sarituri in apa –  patru sportivi (doi baieti si doua fete):  Mihai-Andrei Andrei, Alin Ioan Rontu, Ioana Cirjan, Ioana Maria Pastiu (platforma);
  9. Scrima –  11 sportivi (cinci baieti si sase fete): Florentin Alin Badea, Georgian Madalin Bucur, Tiberiu Alexandru Dolniceanu,  Iulian Robert Teodosiu (sabie – individual si echipe), Radu Horea Daraban (floreta individual), Bianca Alexandra Pascu (sabie individual), Maria-Beatrice Boldor-Boghita (floreta individual),Ana Maria Florentina Branza, Simona Cristina Gherman, Simona Pop, Amalia Tataran (spada -individual si echipe);
  10. Gimnastica artistica – sase sportivi (trei baieti si trei fete): Cristian Ioan  Bataga, Vlad Bogdan Cotuna, Marius Daniel Berbecar (individual compus si echipe), Laura Jurca, Silvia Andreea Zarzu, Andreea Maria Iridon (individual compus si echipe);
  11.  Gimnastica ritmica – o sportiva: Ana Luiza Filiorianu (individual compus);
  12.  Judo – 12 sportivi (sase baieti si sase fete): Gheorghe Cristian Bodirlau (81 kg), Amado Claudiu Lazea (60 kg), Remus Mircea Lazea (66 kg), Ilie Daniel Natea (+100 kg), Eduard Nicolaescu (73 kg), Vladut Simionescu (+100 kg), Corina Oana Caprioriu (57 kg), Andreea Stefania Chitu (52 kg), Violeta Dumitru (48 kg), Alexandra Larisa Florian (52 kg), Loredana Ohai (57 kg), Elena Monica Ungureanu (48 kg);
  13.  Karate – un sportiv: Adrian Guta (kata);
  14.  Sambo – sase sportivi (trei baieti si trei fete): Valentin Damian (74 kg), Orlando Gruia (57 kg), Radu Malcic(+100 kg), Natalia Budeanu (64 kg), Daniela Hondiu (60 kg), Codrina Mihaela Ionescu (52 kg);
  15.  Tir – un sportiv: Alin Moldoveanu (10 m pusca aer comprimat);
  16.  Inot –  cinci sportivi (patru baieti si o fata):  Robert Glinta (50, 100, 200 m spate, 50 m liber,  stafeta 4 x 100m liber,  stafeta 4x200m liber), Bogdan Mihai Petre ( 800, 1500 m liber, 400 m mixt, stafeta 4x100m liber,  stafeta 4x200m liber),  Bogdan Andrei Scarlat (400, 800, 1500 m liber,  stafeta 4x100m liber,  stafeta 4x200m liber),  Gabriel Cristian Sonoc (50, 100, 200 m liber, stafeta 4x100m liber,  stafeta 4x200m liber), Emilia-Maria  Colti-Dumitrescu ( 400, 800, 1500 m liber);
  17.  Taekwondo - un sportiv: Ioan Paraschiv Claudiu Roseanu (+80 kg);
  18.  Triatlon - doi sportivi (un baiat si o fata): Ciprian Daniel Balanescu,  Antoanela Felicia Manac;
  19.  Tenis de masa - sase sportivi (trei baieti si trei fete): Constantin Cioti, Adrian Crisan,  Mihai Andrei Filimon, Maria Camelia Postoaca,  Elizabeta Samara, Bernadette Cynthia Szocs (individual si echipe);
  20. Volei – 14 sportive: Mihaela Albu, Roxana Denisa Bacsis, Liana Gabriela Badea, Diana Ioana Calota, Valentina Roxana Ivanof,  Nicoleta Manu, Sabina Moisa, Ioana Nemtanu, Nneka Obiamaka Onyejekwe,  Adina Salaoru, Alexandra Trica; Georgiana Fales, Irina Cristina Radu, Daiana Georgiana Muresan; 
  21.  Polo pe apa – 13 sportivi: Victor Andrei Antipa, David Joan Bota, Andrei Octavian Butuc, Cristian Andrei Draghici, Raul Ionut Gavris, Vlad Luca Georgescu, Richard Huber, Viktor Kovats,  Vlad Mihai Orescovici, Alexandru Adrian Pantazi, Bogdan Remes, Cristian Costel Seichei, Sergiu Terean;
  22.  Lupte - 18 sportivi (12 baieti si sase fete): Alin  Alexuc-Ciurariu (98 kg),  Georgian Carpen (66 kg), Tomi Claudiu Hinoveanu (71 kg), Virgil Munteanu (59 kg), Ionel Puscasu (75 kg), Attila Tamas (85 kg) – greco-romane, George Bucur (65 kg ),  Rares Daniel Chintoan (125 kg), Andrei Dukov (57 kg), Ivan Guidea (61 kg), Adrian Ionut Moise (70 kg), Gheorghita Stefan (86 kg ), Estera Dobre (53 kg), Anca Madalina Petrea(60 kg), Adina Elena Popescu (69 kg), Simona Pricob (55 kg), Andrea Elena Simon (63 kg), Emilia Alina Vuc(48 kg) – libere.

Seful de misiune al Romaniei la Jocurile Europene de la Baku va fi Alexandru Epuran, iar Florin Gurbanescu, adjunct al sefului de misiune.