• Lupte greco-romane
  • Homepage
  • Box

Atletism: Aur pentru o sportivă de viitor

Cartas Bianca a câştigat detaşat proba de 3 km la Campionatul Naţional de la Botoşani. Bianca a devansat cu 200 de metri sportiva clasată pe locul secund. Impresionaţi de tehnica impecabilă a Biancăi, antrenorii federali au calificat-o drept cea mai valoroasă sportivă de perspectivă. Bianca se pregăteşte pentru Campionatul Naţional de Marş pe stadion, care se va desfăşura la vară în capitală. Obiectivul principal al sportivei antrenată de Ana Maria Botez rămâne Festivalul Olimpic ce va avea loc peste doi ani.

De remarcat este şi evoluţia Alexandrei Zamfir, care s-a clasat pe locul IV la Naţionalele de la Botoşani. Sportiva a concurat cu handicapul vârstei. Alexandra a sosit la 15 secunde de adversara sa care s-a clasat pe locul III.  Trebuie subliniat faptul că primele trei clasate sunt mai mari cu un an decât Alexandra. Anul viitor însă, Alexandra va intra în cursă ca favorită.