• Homepage
  • Atletism
  • Istoric club
  • Gimnastica
  • Lupte greco-romane
  • Box

INOT. REZULTATE CUPA BACAULUI

Rezultatele sportivilor băcăuani la Cupa Bacăului la Înot ediția a X-a:

-200m open masculin: 2003-Toma Adam (Nautica) locul I și Cristian Verman (SCM Bacău) locul II; 2004-Denis Pădurariu (SCM Bacău) locul I; 2005-Ștefan Cozma (CSȘM Bacău) locul I și Robert Adam (CSȘM Bacău) locul II; 2007-Ștefan Roscovcshi (SCM Bacău) locul II și Radu Bobârnac (SCM Bacău) locul III; 2009-Robert Banu (CS Nautica) locul I.

-200m open feminin: 2002-Carina Păduraru (SCM Bacău) locul III; 2003-Ana Sicoe (SCM Bacău) locul I; 2005 Eliza Măriuț (CS Nautica) locul II; 2007- Andrada Degeratu (SCM Bacău) locul III.

-100m liber masculin:2006- Rareș Hriscu (LPS Bacău) locul I și Carol Cojocaru (CS Nautica) locul III.

-50 m liber masculin: 2007- Leonard Maftei (CS Nautica) locul II și Flavius Cojocaru (CS Nautica) locul III; 2008- Luca Artene (CS Nautica) locul II; 2009- Robert Borcea (CS Nautica) locul I și Robert Banu (CS Nautica) locul II; 2010-Alexandru Posa (CS Nautica) locul II; 2011- Mateo Falcă (CSȘM) locul I.

-50m liber feminin:2007- Petra Posa (CS Nautica) locul II și Ioana Cozma (CS Nautica) locul III; 2008- Ingrid Ștefură (CS Nautica) locul I; 2009- Cristina Calapod (CS Nautica) locul II și Melisa Brășnișteanu (CS Nautica) locul III; 2011- Sophia Falcă (CSȘM) locul II și Ioana Șerban (CS Nautica) locul III.

-100m bras open masculin:2004- Denis Pădurariu (SCM Bacău) locul I și Vlad Moraru (CS Nautica) locul III; 2005- Rober Adam (CSȘM) locul I și Ștefan Cozma (CSȘM) locul II; 2006- Carol Cojocaru (CS Nautica) locul II.

-100m bras feminin: 2003- Ana Sicoe (SCM Bacău) locul I; 2004- Maria Tică (CS Nautica) locul III; 2005- Eliza Măriuț (CS Nautica) locul III; 2006- Allegra Tudor (CS Nautica) locul II.

-50m bras masculin: 2006-Alexandru Grigoraș (CS Speed Moinești) locul I; 2007- Flavius Cojocaru (CS Nautica) locul I; 2008- Luca Artene (CS Nautica) locul III; 2009- Robert Borcea (CS Nautica) locul II.

-50m bras feminin: 2007- Petra Posa (CS Nautica) locul I și Denisa Maftei (CS Nautica) locul III; 2009- Melisa Brănișteanu (CS Nautica) locul I; 2011- Sophia Falcă (CSȘM) locul I.

-100m fluture masculin: 2004- Denis Pădurariu (SCM Bacău) locul I; 2005- Ștefan Cozma (CSȘM) locul I, Robert Adama (CSȘM) locul II și Iustin Mistireanu (CSȘM) locul III; 2006- Rareș Hriscu (LPS Bacău) locul I și Denis Baciu (LPS Bacău) locul III.

-100 m fluture feminin: 2003- Ana Sicoe (SCM Bacău) locul I; 2004- Maria Tică (CS Nautica) locul III; 2005- Eliza Măriuț (CS Nautica) locul II; 2006- Allegra Tudor (CS Nautica) locul I.

-200m mixt masculin: 2005- Ștefan Cozma (CSȘM) locul I și Robert Adam (CSȘM) locul II; 2003- Cristian Verman (SCM Bacău) locul I, Toma Adam (CS Nautica) locul II și Marian Sprianu (CS Nautica) locul III; 2004- Denis Pădurariu (SCM Bacău) locul I; 2006- Rareș Hriscu (LPS Bacău) locul II și Denis Baciu (LPS Bacău) locul III; 2009- Robert Borcea (CS Nautica) locul I; 2002- Alexandru Hriscu (CSȘM) locul I.

-200m mixt feminin: 2003- Ana Sicoe (SCM Bacău) locul I; 2005- Eliza Măriuț (CS Nautica) locul II; 2002- Ariana Dodiță (SCM Bacău) locul I și Corina Păduraru (SCM Bacău) locul III

-50 m fluture masculin: 2006- Rareș Hriscu (LPS Bacău) locul I și Carol Cojocaru (CS Nautica) locul II; 2007- Leonard Maftei (CS Nautica) locul II; 2008- Luca Artene (CS Nautica) locul I; 2009- Robert Borcea (CS Nautica) locul I; 2011- Mateo Falcă (CSȘM) locul I și Mihăiță Ticău (CSȘM) locul II.

-50 m fluture feminin: 2006- Allegra Toma (CS Nautica) locul II; 2007- Petra Posa (CS Nautica) locul II și Ioana Cozma (CS Nautica) locul III; 2008- Ingrid Ștefură (CS Nautica) locul I; 2009- Cristine Calapod (CS Nautica) locul II; 2011- Sophia Falcă (CSȘM) locul I; 2002- Ariana Dodiță (SCM Bacău) locul I.

-100m spate masculin: 2005- Ștefan Cozma (CSȘM) locul I, Dragoș Bălăiță (CSȘM) locul II și Robert Adam (CSȘM) locul III; 2003- Cristian Verman (SCM Bacău) locul I, Toma Adam (CS Nautica) locul II; 2004- Denis Pădurariu (SCM Bacău) locul I; 2006- Carol Cojocaru (CS Nautica) locul II și Rareș Hriscu (LPS Bacău) locul III.

-100m spate feminin: 2003- Ana Sicoe (SCM Bacău) locul II; 2004- Maria Tică (CS Nautica) locul III; 2005- Eliza Măriuț (CS Nautica) locul I; 2002- Ariana Dodiță (SCM Bacău) locul I.

-50m spate masculin: 2007- Flavius Cojocaru (CS Nautica) locul III; 2009- Robert Borcea (CS Nautica) locul I și Robert Banu (CS Nautica) locul II; 2010- Alexandru Posa (CS Nautica) locul I și Rareș Radu (CS Nautica) locul III; 2011- Mateo Falcă (CSȘM) locul III.

-50m spate feminin: 2007- Sara Brezan (CS Nautica) locul II și Petra Posa (CS Nautica) locul III; 2008- Ingrid Ștefură (CS Nautica) locul I; 2009- Cristine Calapod (CS Nautica) locul II și Melisa Brănișteanu (CS Nautica) locul III; 2011- Ioana Șerban (CS Nautica) locul II și Iustina Neniță (SCM Bacău) locul III.

-100m liber masculin: 2005- Ștefan Cozma (CSȘM) locul I, Robert Adam (CSȘM) locul II și Dragoș Bălăiță (CSȘM0 locul III; 2003- Cristian Verman (CSȘM) locul I; 2006- Cornel Cojocaru (CS Nautica) locul I, Cezar Ghindă (CS Nautica) locul II și Gabriel Bozonca (CS Nautica) locul III; 2007- Mihnea Deleu (CS Nautica) locul I,Leonard Maftei (CS Nautica) locul II și Flavius Cojocaru (CS Nautica) locul III; 2008- Luca Artene (CS Nautica) locul I.

-100m liber feminin: 2003- Ana Sicoe (SCM Bacău) locul I; 2006- Allegra Toma (CS Nautica) locul II; 2007- Petra Posa (CS Nautica) locul I, Caterina Cioineag (CS Nautica) locul II și Ioana Cozma (CS Nautica) locul III; 2008- Ingrid Ștefură (CS Nautica) locul I; 2002- Evra Ungureanu (SCM Bacău) locul III.INOT, CUPA BACAULUI

INOT. CUPA BACAULUI

campionate-inot-bacau

Cupei Bacăului la înot s-a adresat copiilor (7, 8, 9, 10 și 11 ani) precum și cadeților (12,13 și 14 ani open), la ea participând peste 350 de sportivi de la 21 de cluburi din toată țara. Și de această dată sportivii băcăuani s-au remarcat reușind un număr impresionant de medalii. Bacaul a fost reprezentat de sportivi de laCS Nautica, CS Știința Municipal, SCM Bacau și LPS.

Competițiile din Bazinul de Înot din Bacău au fost acerbe și au fost susținute din tribune frenetic de sute de suporteri, părinți și colegi de echipă. Toate probele au fost spectaculoase iar deliciul l-au făcut cei mai mici înotători.

La startul acestei competiții, dar cu caracter de participare de verificare, s-au aliniat și nume sonore a natației băcăuane cum ar fi juniorul Daniel Martin, medaliat în concursurile internaționale, Marius Radu, participant la Jocurile Olimpice sau Alin Artimon, participant la „mondiale”.

 

INOT. REZULTAT DE EXCEPTIE. MEDALIE DE BRONZ LA MONDIALE

foto Daniel Martin  IndianapolisLa CAMPIONATUL MONDIAL de ÎNOT – Juniori de la Indianapolis, S.U.A., sportivul băcăuan Daniel MARTIN , care este însoțit de antrenorul său, Iulian MATEI , a obținut un rezultat remarcabil pentru Bacău și pentru România – rezultat care nu s-a mai obținut de zeci de ani – Locul III la proba 100m spate !!

Mai sunt încă 2 probe de susținut, dar indiferent ce rezultate va mai obține, medalia de bronz la un Campionat Mondial rămâne un rezultat extraordinar, care onoreaza orașul nostru, demonstrându-se încă o dată că Bacăul este capitala sportului european !!

VIDEO. INOT. Daniel Martin, argint la Europenele de juniori

Daniel Martin, sportiv legitimat la Sport Club Municipal Bacau si component al lotului national, a cucerit medalia de argint în proba de 200 metri spate campionatele continentale de înot pentru juniori de la Netanya.

Daniel Martin a fost cronometrat cu timpul de 1 min 58 sec 72 de sutimi.

Aurul a fost cucerit de rusul Kliment Kolesnikov, în 1 min 57 sec 73 de sutimi, medalia de bronz revenind altui rus, Nikita Tretiakov, în 1 min 59 sec 20 de sutimi.

Daniel Martin se calificase în finala competiției cu timpul de 2:01:30 în seriile preliminare, pentru ca după-amiază, în semifinale, să-și îmbunătățească performanța la 2:00:23, adică al patrulea timp.

Daniel Martin are aproape 17 ani și este pregătit de antrenorul Iulian Matei.

INOT. NATIONALE. Parcurs exceptional pentru Daniel Martin

La Naționalele de Seniori, Tineret și Juniori au participat 384 de sportivi care au reprezentat 53 cluburi de înot din țară. Competiția s-a desfășurat pe durata a cinci zile.

Daniel Martin, sportiv legitimat la Sport Club Municipal Bacău, unde este antrenat de Iulian Matei a dominat competiția obținând 11 medalii de Aur, 6 de Argint și trei bronz.

Daniel Martin și-a trecut în palmares și patru noi recorduri naționale.

Iată rezultatele obținute de sportivul legitimat la Sport Club Municipal Bacău:

Locul I 100 m fluture Juniori (Nou Record Național 54’29”)

Locul I Tineret 200 m mixt (Nou Record Național de Juniori 2:04:79)

locul I 200m spate masculin Juniori (Nou Record Național 1:59:82)

Locul I la Juniori (Nou Record Național 1:50:18)

Locul I la Tineret;

Locul I la Seniori și Tineret în proba de 200 m fluture masculin;

Locul I 100 m spate Juniori

Locul I 200m spate masculin Seniori

Locul I la 200m spate masculin Tineret

Locul I Seniori 200 m mixt

Locul I 50 m spate Tineret

Locul II 50 m spate Seniori

Locul II 100 m liber Seniori

Locul II 200 m liber Seniori

Locul II 100 m spate Seniori

Locul II Tineret 50 m fluture

Locul II 50 m liber Tineret

Locul III 50 m fluture Seniori

Campionatul Național a fost si o competiție de calificare pentru juniori la Campionatele Europene și pentru Festivalul Olimpic al Tineretului European.

INOT. Daniel Martin bate record dupa record, iar Ariana Dodita urca pe podium

campionate-inot-bacau

Sportivul legitimat la Sport Club Municipal Bacau,  Daniel Martin a stabilit cinci recorduri nationale la Campionatul Național de Înot pentru Seniori, Tineret și Juniori.

Daniel Martin, elevul lui Iulian Matei,  a doborat cate un record pe zi iar palamaresul i s-a imbogatit cu trei titluri naționale, de seniori, tineret și juniori. Ariana Dodita, juniori, a cucerit doua medalii de bronz la probele de 50 m bras si 200 m fluture.

Campionatul National de Inot a fost gazduit de Bazinul din Bacau. La competitia organizata de Federatia Româna de Natatie si Pentatlon Modern au participat 337 de sportivi de la 55 de cluburi din tara.

La acest eveniment a fost prezent si presedintele Federatiei Române de Natatie si Pentatlon Modern, Camelia Potec, un presedinte fericit.

INOT. DANIEL MARTIN REPREZINTA BACAUL SI ROMANIA LA MONDIALELE DIN SINGAPORE

daniel martin

 

 

Daniel Martin, sportiv legitimat la Sport club Municipal Bacau, va reprezenta Bacaul si Romania la Campionatele Mondiale de Juniori – Natație, din Singapore, între 25 și 31 august.

Daniel Martin este, poate, cel mai valoros produs al natatiei romanesti din ultimii ani. Intetligenta, spiritul de invingator si echilibrul interior fac din Daniel Martin smaraldul sectiei de inot, de la SCM Bacau. Daniel e obsinuit sa doboare recorduri naționale la Juniori 3 și Juniori 2, iar alaturi de el e antrenorul Iulian Matei.

La Mondialele din Singapore, Daniel Martin va concura in probele de Spate (50 m, 100 m și 200 m), Liber (50 m și 100 m).

Sportivul legitimat la Sport Club Municipal Bacau este medaliat cu bronz la Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Tbilisi (Georgia).

daniel martin

 

 

Sportivul Daniel Martin a fost medaliat cu bronz la nataţie, în proba de 200 de metri spate, la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) de la Tbilisi.

În concursul de nataţie, băcăuanul Daniel Cristian Martin (SCM Bacau), in varsta de  14 ani, a cucerit bronzul la 200 m spate, după ce a oprit cronometrul la 2:04,92 minute. Titlul a revenit rusului Pavel Tatarenko (2:03,21), iar argintul irlandezului Conor Ferguson (2:03,46).

“Campionii dulci” Performerii lunii iunie au fost premiati intr-un mod special. Premiere brevetata de SCM Bacau

premiere sportivi.torturi

Relu Auras, directorul celui mai titrat club din Bacau-Sport Club Municipal, stie ce inseamna performanta. Intr-un cadru festiv, Relu Auras i-a premiat intr-un mod special si dulce pe sportivii si antrenorii care au urcat Bacaul pe podiumurile internationale si nationale.  

Sportivii lunii iunie au primit cate un tort personalizat, cu poza fiecaruia.

Ei sunt campioni lunii Iunie:

-         Alin Rontu (bronz la Europenele de junior – sarituri in apa)

-          Mara Aiacoboae si Catalin Cozma (locul VI la mixt sincron la Europenele de Seniori – sarituri in apa)

-          Daniel Martin (11 medalii, dintre care una la Seniori, la 200 m Spate si nu mai putin de noua recorduri la Internationalele României – iont)

-         Anca Burca (bronz la saritura in inaltime in cadrul Balcaniadei de juniori 1 – atletism)

Felicitarile se cuvin si antrenorilor : Mihaela Neagu, Adrian Gavriliu, Iulian Matei si Aura Balaban

Sunt rezultate deosebite pentru Bacau si pentru Romania!

 

FELICITARI SPORTIVELOR IONASCU EDEEA SI RINZESCU ALEXANDRA

FELICITARI SPORTIVELOR IONASCU EDEEA SI RINZESCU ALEXANDRA PENTRU LOCURILE FRUNTASE OBTINUTE LA CAMPIONATELE NATIONALE DE NATATIE JUNIORI 2 .

IMG_0381 IMG_0383 IMG_0384 IMG_0385 IMG_0386 IMG_0387 IMG_0388 IMG_0389 IMG_0390 IMG_0391