• Homepage
  • Atletism
  • Lupte greco-romane
  • Gimnastica

BOX. Cupa Romaniei. Medalii de argint pentru Maike Cioaca, Iulian Ivanov, Alexandru Machedon si Mirel Jitaru

box, cupa romaniei

Brăila a fost gazda Cupei României la Box pentru Seniori.

Medalii de argint:

Maike Cioacă (SCM Bacău), categoria 60 kg. A fost învins în finală de Robert Jitaru. Acest meci a avut o dublă miză. Pe lângă câștigarea locului 1 la Cupa României, învingătorul urma să reprezinte România la turneul preolimpic de calificarea la JO de la Rio, turneu ce va avea loc în Turcia.

Iulian Ivanov (SCM Bacău), categoria 75 kg. A pierdut finala în fața dinamovistul Bogdan Juratoni prin neprezentare.

Alexandru Machedon (SCM Bacău), categoria 81 kg. Cel mai spectaculos meci al finalelor, băcăuanul pierzând la puncte, 3-0, disputa cu dinamovistul Andrei Arădoaie.

Mirel Jitaru , categoria 90 kg. Un meci cu o decizie ciudată, pe care Jitaru l-a disputat cu Marian Ion, de la CSM Călărași. Deși a fost avertizat și numărat de arbitrul din ring de două ori în repriza a treia, sportivul din Călărași a fost declarat învingător la puncte de către arbitrii judecători.

ÎNOT, Campionatul Național de Înot pentru Seniori, Tineret și Juniori | Ziua a cincea: Radu Marius – cel mai bun rezultat al Naționalelor, Martin Daniel – nicio zi fără un record național