Atletism: Aur pentru o sportivă de viitor

Cartas Bianca a câştigat detaşat proba de 3 km la Campionatul Naţional de la Botoşani. Bianca a devansat cu 200 de metri sportiva clasată pe locul secund. Impresionaţi de tehnica impecabilă a Biancăi, antrenorii federali au calificat-o drept cea mai valoroasă sportivă de perspectivă. Bianca se pregăteşte pentru Campionatul Naţional de Marş pe stadion, careContinuă lectura

Atletism: La înălţime!

Sala de atletism din Bacău a găzduit în 16 -17 martie Campionatul Naţional de Sală rezervat Juniorilor 3. Gazdele s-au remarcat la lungime, înăţime şi triplu salt. Ioana Vrânceanu a urcat pe treapta a doua a podiumului la triplu salt cu 11.31 m şi pe cea de-a treia treaptă la Lungime cu 5.15 m. DenisaContinuă lectura

Atletism: Cornelia Munteanu ţinteşte sus

Născută în 2003, Cornelia Munteanu este una dintre tinerele speranţe ale atletismului băcăuan. Sub îndrumarea Mariei Hagimă, Cornelia a atacat în acest an doar probe dificile, la o categorie de vârstă superioară. La Campionatul Naţional de Sală şi Probe Combinate (22 – 23 februarie Bucureşti) s-a clasat pe locul V la „înălţime” cu 1.58 iarContinuă lectura

ATLETISM. Medalii valoroase pentru SCM Bacau

La Campionatul National de Juniori III, etapă finală,la săritura în înălțime, Ramona Verman a obtinut medalia de argint, ( 1.65m), in timp ce CSS/ SCM) a castigat bronzul, cu 1.62 m. Medalia de aur a fost castigata de Federica Gabriela Apostol, cu o săritură de 1.68 m. La triplusalt, Alexia Dospin a luat aurul cuContinuă lectura